Rola sztuki w rozwoju dziecka jest o wiele bardziej istotna niż może nam się wydawać. Aktywności artystyczne pomagają dzieciom uczyć się innych przedmiotów, takich jak czytanie i matematyka. Poza tym wspierają jego rozwój wzrokowy, ruchowy i społeczny.

Wykorzystywanie sztuki jako sposobu wyrazu jest wzbogacające, ponieważ dzieci mogą używać jej jako narzędzia komunikacji. Różne rodzaje sztuki mogą wyjawiać myśli, uczucia i zainteresowania dzieci.

Lina Idárraga, edukatorka i specjalistka w dziedzinie sztuk wizualnych dzieci, uważa, że sztuka pozwala dzieciom wyrażać ich uczucia.

Idárraga uważa, że dzieci komunikują swoje pomysły i uczucia przez muzykę, taniec i ekspresję ciała. Jeśli dorośli dowiedzą się w jaki sposób interpretować ten język, będą w stanie lepiej zrozumieć wewnętrzny świat dziecka.

Psycholodzy uważają również, że sztuka ma pozytywny wpływ na każdą osobę, bez względu na jej wiek. Mimo tego wczesne dzieciństwo to idealny etap na nauczenie dzieci różnych dyscyplin artystycznych. Wszystko dlatego, że kiedy są małe, ich mózgi są jak gąbki i z łatwością przyswajają informacje.

Dlatego też w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy jesienną wystawę prac pt “Jesienny pejzaż”. Dzieci z obydwu grup malowały samodzielnie obrazy, wykorzystały różne techniki plastyczne a przy tym każde z nich pokazało własną interpretację jesieni.

Prace można było podziwiać przez tydzień w naszej sali, widzami byli rodzice, babcie i dziadkowie.