Z okazji święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę Naukowcy wybrali się na Kopiec Piłsudskiego oraz Kopiec Kościuszki.

Chcieliśmy w ten sposób uczcić tą ważną datę oraz pokazać dzieciom historię trochę od innej strony.

Na Kopcu Piłsudskiego dzieci zaśpiewały Hymn a pod Kopcem Kościuszki bawiły się w wojsko Polskie.

Nim przejdziemy do propozycji celebrowania Narodowego Święta Niepodległości, chcielibyśmy jednak zacząć od kilku faktów z historii. Od kiedy i dlaczego Polacy świętują właśnie 11 listopada? Data ta jest datą umowną, przyjętą jako oficjalny Dzień Niepodległości w 1937 roku. Nawiązuje ona do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne,

który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie, do Polski zaś w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Niestety, Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować to święto, ponieważ już w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócono je dopiero w roku 1989. Obecnie jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 Maja.

Patriotyzm i ojczyzna to pojęcia abstrakcyjne. Trudno wytłumaczyć je małemu dziecku czy nawet przedszkolakowi. Małe dziecko nie jest w stanie ich zrozumieć. Myślenie abstrakcyjne uruchamia się bowiem dopiero około ósmego-dziesiątego roku życia. Dlatego nie możemy oczekiwać od przedszkolaka, że zrozumie na sto procent, co to znaczy patriotyzm, co to jest ojczyzna, ale nie znaczy to, że nie możemy o tym już z nim rozmawiać.

Warto mówić o patriotyzmie i ojczyźnie, używać tych pojęć, by dziecko z nimi się oswajało. Ważne, by dziecko poznało historię Polski. Warto mu opowiadać, np. jak powstało państwo, o wspólnym języku. Odnosząc się do faktów historycznych, pokazywać, że my, Polacy, nie jesteśmy znikąd, że mamy długą historię. To też jest ważne w zrozumieniu, czym jest ojczyzna.

W naszym przedszkolu poszukujemy takich metod pracy aby dzieci mogły mieć kontekst do danego wydarzenia historycznego a odwiedziny na Kopcu Piłsudskiego i Kościuszki na pewno mocno zapadną im w pamięć.

Poza tym nasz jesienny spacer po zakątkach Krakowa przybliżył nas do natury i przyniósł dzieciom wiele radości.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close