We wrześniu Naukowcy wybrali się na wycieczkę do #Rezerwatu Skał Panieńskich# oraz na Kopiec Piłsudskiego.

Nazwa rezerwatu nawiązuje do jednego z popularniejszych krakowskich podań. Podczas najazdu tatarskiego, który miał miejsce w 1241 r., schronienia miały tu bowiem szukać siostry norbertanki uciekające przed pohańbieniem. Jak głosi legenda, siostry zapadły się wraz ze skałami pod ziemię. Nazwę Panieńskie Skały spopularyzował w pierwszej połowie XIX w. Ambroży Grabowski. Wcześniej miejsce to nazywano też Wolskimi Skałami lub Przygrzybem.

Trasa dzieciom bardzo przypadła do gustu zwłaszcza zbieranie żołędzi

Po drodze nasze przedszkolaki świetnie sobie poradziły z przejściem przez wąwóz czy po skałkach. Oczywiście nie obyło się bez misji ratunkowej dla żuczków czyli przenosimy żuki w bezpieczne miejsce.

Po drodze udało nam się nawet znaleźć serce na skale.

Dawniej w Panieńskich Skałach stała XIX w. figura Matki Boskiej.
Dziś o niej przypomina wyryte w skale serce z napisem “Matko Skalista proś Ducha Świetego by raczył bronić Kościoła naszego – Antoni Rakowski”

.

Na końcu czekała nas jeszcze wspinaczka na Kopiec Piłsudskiego oraz krótka lekcja historii o tym miejscu.

Kopiec Józefa Piłsudskiego (Kopiec NiepodległościKopiec WolnościSowiniecMogiła Mogił) – najwyższy z pięciu istniejących w Krakowie kopców, usypany na szczycie Sowińca (najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca) znajdującego się w Lesie Wolskim, w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy Zwierzyniec. Największy kopiec w Polsce.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close