Naukowcy mieli dziś dzień pełen wrażeń 😍. Z samego rana ruszyliśmy na górę Ciecień zielonym szlakiem 💚 z miejscowości Wiśniowa 🍒. Na szczycie zrobiliśmy dłuższą przerwę na nasze smakołyki 🥪🍫. Z polany, nieco poniżej szczytu, mogliśmy zobaczyć przepiękny widok na Beskid Wyspowy oraz Babią Górę😉. Niebieskim szlakiem 💙 doszliśmy do Księżej Góry, a stamtąd juz żółtym 💛 zeszliśmy do miejscowości Szczyrzyc. Pokonaliśmy dziś ponad 7 km 💪👏.

Ciecień wzmiankowany jest w dokumentach już z 1365 r. pod nazwą nazwę Czeczen. Są to dokumenty określające granice miejscowości Jerzmanowa (obecnie Wierzbanowa). W miejscowej gwarze góra ta nosiła nazwę Ciecień lub Ciecioń. Przypuszcza się, że nazwa ta pochodzi od charakterystycznego wcięcia między dwoma jego nierównymi wierzchołkami, widocznego dobrze od południowej strony.

Porasta go las, dawniej jednak był bardziej bezleśny, o czym świadczą nazwy Goła Góra i Łysa Góra. Ostało się na nim jeszcze kilka polan, nazwę posiada tylko polana Kadłuby nad wsią Przenosza. Najlepszy widok jest z polanki paralotniarzy na zachodnich stokach Ciecienia, nad Wiśniową. Ostatnio Ciecień stał się ulubioną góra paralotniarzy, a w leżącej u jego podnóży Wiśniowej urządzane są coroczne ich zjazdy i pokazy.

Lasy Ciecienia były ulubionym miejscem polowań króla Władysława Łokietka, polował w nich kilka razy. W czasie II wojny światowej na Ciecieniu kwaterowali partyzanci 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK (pseudonim „Limanowa”)

Popołudnie spędziliśmy w Wiosce Indiańskiej – dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek na temat Indian oraz wzięliśmy udział w różnych zabawach 🪁. Na koniec zjedliśmy przepyszne kiełbaski z ogniska 🍽😉 dziękujemy za miłe przyjęcie ❤ polecamy wszystkim to miejsce 🥰!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close