Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który miał miejsce w zeszłym tygodniu, przedstawiamy w jaki sposób nasze Przedszkolaki dbają o zdrowie, Konkretnie skupimy się na aspekcie sportowym czyli haśle “Ruch to zdrowie”

W Przedszkolu Galaktyka Dzieci wiemy jak duży wpływ na prawidłowy rozwój dzieci mają aktywności sportowe, dlatego codziennie nasze przedszkolaki ćwiczą i trenują. Oto lista kto dba o ich rozwój fizyczny:

Cotygodniowe zajęcia z Drużyną Kangura – piłka .

Trener Szymon Wilczyński dba o kondycję fizyczną na zajęciach z judo z Ippon Judo,

W każdą środę trenerzy Kuba, Kamil i Basia uczą nasze przedszkolaki jak się wspinać w Centrum Wspinaczkowym Forteca z Ropeman.

Dodatkowo Pani Dyrektor Marzena Kaczmarczyk prowadzi taniec współczesny z elementami klasyki i rytmiki.

Przytoczę artykuł, w którym autorka Anita Chabrowska wymienia zalety uprawiania sportu przez dzieci.

Sport buduje pewność siebie i podnosi samoocenę

Sport może wspaniale budować pewność siebie oraz wysoką samoocenę naszego dziecka. Ważną rolę odgrywają tutaj oczywiście instruktorzy, trenerzy i rodzice – powinni aktywnie zachęcać do udziału w zajęciach, dopingować, motywować i chwalić. Z drugiej strony, konstruktywna krytyka będąca nieuniknionym elementem doskonalenia w każdej dziedzinie, również stanowi cenną naukę. Dzieci uczą się z nią radzić, akceptować i przekuwać w naukę odnośnie dalszego postępowania. Dzięki temu pracują nad sobą, a każdy sukces sprawia, że zaczynają coraz bardziej ufać sobie oraz swoim zdolnościom.

Sport uczy umiejętności społecznych 

Sporty drużynowe, takie jak piłka nożna, siatkówka, czy koszykówka, rozwijają ważne umiejętności społeczne naszych pociech. Dzięki obcowaniu z innymi, dzieci uczą się bowiem nie tylko współrywalizacji, ale także współpracy. W drużynie każdy jest ważny i stanowi część grupy – dzięki takiemu założeniu dzieci i młodzież wchodzą w interakcje z pozostałymi członkami drużyny, uczą się komunikacji, dostrzegają zależności pomiędzy jej uczestnikami i czerpią doświadczenia, które później mogą wykorzystać w innych dziedzinach życia. Co więcej, sport kształtuje również umiejętności przywódcze, buduje asertywność, uczy empatii.

Sport to rozwijająca zabawa

Aktywność fizyczna powinna być dla dzieci źródłem przyjemności, zatem być formą zabawy z której czerpią radość. Maluchy z reguły w sposób naturalny dążą do bycia w ruchu, dlatego od małego, ruch stanowi dla nich coś atrakcyjnego. Kiedy dziecko może pojeździć na rowerku, popływać na basenie albo pobiegać za innymi dziećmi, jest to dla niego prawdziwa frajda! Zabawy i gry ruchowe są natomiast zdecydowanie bardziej rozwijające, niż nieustanne oglądanie telewizji lub bawienie się smartfonem. Co więcej, sport pozwala dzieciom na przebywanie w grupie rówieśników, co również jest dla nich bardzo atrakcyjne i rozwijające.

Sport uczy samodyscypliny i konsekwencji

Tylko dzięki samodyscyplinie, systematyczności i konsekwencji możemy osiągać coraz lepsze rezultaty i wyniki, także w sporcie. Dzieci, dzięki uczestniczeniu w zajęciach ruchowych, uczą się tych wszystkich zależności. Zaczynają dostrzegać, że aby osiągnąć jakiś cel, trzeba na niego zapracować. Trenerzy i rodzice mogą zatem na przykładzie sportu pokazywać maluchom, że nieustanne doskonalenie oraz cierpliwość mogą prowadzić do wspaniałych rezultatów. Na drodze do lepszych osiągnięć ważne jest jednak, aby dzieci nie rywalizowały bezwzględnie między sobą – warto uczyć je, aby pamiętały przede wszystkim o tym, że najważniejsze jest ich własne zadowolenie ze swoich dokonań i sukcesów.

Sport sprzyja budowaniu więzi 

Uprawianie sportu przez maluchy i młodzież, w naturalny sposób oznacza dla nich bycie częścią grupy lub spędzanie czasu z innymi osobami. W przypadku bardzo małych dzieci każda aktywność fizyczna wiąże się zazwyczaj ze spędzaniem czasu z rodziną (na basenie, na rowerku, na nartach). Jeżeli chodzi z kolei o gimnastykę i zajęcia grupowe, dzieci spędzają ten czas z rówieśnikami. Również sporty drużynowe oznaczają bycie częścią większej całości. Na każdym kroku dzieci uczą się zatem zasad obcowania w grupie oraz budują więzi z innymi osobami przebywającymi w ich otoczeniu.

Wychowanie w duchu aktywności fizycznej niesie za sobą szereg korzyści z obszarów związanych z rozwojem emocjonalnym oraz społecznym naszych dzieci. Sport kształtuje kompetencje i cechy, które z pewnością przydadzą się w szkole, na studiach, w sferze kontaktów z bliskimi i dalej w dorosłym życiu naszych pociech. Poza tym sport stanowi świetną alternatywę dla telewizji, czy korzystania z tabletów i smartfonów.

Artykuł powstał na podstawie Raportu “True Sport Report” oraz wiedzy i doświadczeń autorki.

O autorce:

Anita Chabrowska: specjalistka branży marketingu sportowego, strategii oraz zarządzania marką w sporcie. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Marketing Sportu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Z wieloletnim doświadczeniem w branży reklamowej. Współwłaścicielka agencji marketingu sportowego MUVment MARKETING (www.muvment.pl). Prywatnie biegaczka-amatorka, w zawodach startuje wraz z całą rodziną.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close