Rozwój psychomotoryczny dziecka oznacza tempo, w jakim dochodzi do kształtowania się jego umiejętności psychicznych oraz fizycznych. Należy przy tym zaznaczyć, że rozwój każdego dziecka jest bardzo indywidualny, zależny od wielorakich czynników związanych chociażby ze środowiskiem czy genami, dlatego wystawienie opinii o złym rozwoju dziecka jest zadaniem, które należy pozostawić jedynie specjalistom.

Jak przebiega prawidłowy rozwój dziecka?

Określenie prawidłowości rozwoju malucha zależy przede wszystkim od jego wieku. W pierwszym roku, z każdym miesiącem malucha obserwuje się u niego nową umiejętności. Gdy osiągnie trzy miesiące, powinno ono reagować już na otoczenie, poprzez określone miny oraz ożywianie się na widok innych. Wydaje również pierwsze dźwięki i trzyma w rączce zabawkę. Półroczny maluch potrafi samodzielnie usiąść, wymawia pierwsze sylaby oraz sięga po przedmioty wokół niego. Roczne dziecko samo wstaje, chodzi wspierane przez opiekuna oraz zna proste słowa. Oprócz tego rozumie polecenia, którym towarzyszą gesty. Zaczyna również ruszać się w rytm muzyki oraz w żywy sposób interesuje się zabawkami i obrazkami.

Gdy dziecko osiągnie wiek dwóch lat, jego umiejętności są znacznie szersze. Nie tylko chodzi, lecz także biega i bawi się piłką. Samodzielnie spożywa posiłki oraz rozwija zdolności manualne poprzez zabawę plasteliną, układanie klocków oraz rysowanie. Składa proste zdania złożone z kilku wyrazów, zadaje pytania oraz śmieje się z zabawnych sytuacji. Kwestia psychomotorycznych zdolności dzieci od trzech lat wzwyż jest na tyle złożona i zależy od tak wielu czynników, że jednoznaczne określenie tego, co dziecko powinno umieć, mogłaby być zbyt daleko idącym nadużyciem. Dlatego warto poświęcić jej osobny tekst.

Przy ocenie rozwoju dziecka niektórzy rodzice posługują się również zewnętrznymi wyznacznikami, opierając chociażby swoją ocenę o porównanie własnej pociechy z rówieśnikami. Pamiętajmy jednak, że nie jest to dobry sposób. W pierwszych latach życia maluch, wszystko zmienia się w bardzo dynamicznym tempie, przez co nasze obawy odnośnie prawidłowego rozwoju dziecka okazują się często niepotrzebne. Poza tym dzieci różnią się od siebie i występowanie poszczególnych etapów rozwoju może się znacząco różnić, nawet u równolatków.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close