Co to jest fowizm, ekspresjonizm, sztuka malarska? O takich zagadnieniach uczą się dzieci w Przedszkolu Galaktyka Dzieci. Dzięki udziałowi w projekcie “Zabawa ze sztuką” przedszkolaki przeobrażają się w słynnych malarzy.

A co to jest fowizm [fr. fauvisme]? To kierunek w malarstwie francuskim początku XX w., reprezentowany przez grupę artystów, do której należeli: uczniowie pracowni G. Moreau i Académie Carrière (H. Matisse, A. Marquet, H.Ch. Manguin, Ch. Camoin, J. Puy, G. Rouault), członkowie tzw. grup z Châtou (A. Derain, M. Vlaminck) i Hawru (O. Friesz, R. Dufy, G. Braque) oraz K. van Dongen, L. Valtat i M. Marinot; 1905 odbyła się słynna wystawa na Salonie Jesiennym w Paryżu, która wywołała oburzenie krytyki (określenie malarzy jako „klatka dzikich bestii” — fr. cage des fauves, dało nazwę fowizmowi).

Fowizm był reakcją na impresjonizm i symbolizm; nawiązywał do twórczości V. van Gogha, P. Gauguina i P. Cezanne’a oraz sztuki ludów pierwotnych; główne cechy: ekspresja plamy barwnej, płaska kompozycja, syntetyczny rysunek często graniczący z deformacją, ostre kontrasty kolorów, traktowanych niezależnie od przedstawianych motywów.

Po 1907 fowizm przestał istnieć; wpłynął na kształtowanie się ekspresjonizmu.

W zeszłym tygodniu nasze przedszkolaki w ramach realizacji jednego z zadań projektu “Zabawa ze sztuką” zapoznali się z pracami kolejnego wielkiego malarza.

Henri Matisse, bo o nim mowa był jednym z najwybitniejszych francuskich artystów XX wieku. Początkowo jego dzieła silnie reprezentują styl fowistów; mocne, nienaturalne i kontrastujące ze sobą barwy oraz ekspresja i dowolność w wyrażaniu swoich wizji. Pod koniec życia Matisse ciężko zachorował. Jeżdżąc na wózku zaczął komponować kolaże z wycinanych przez siebie elementów. Wycinanki malarza stanowią wybitną część jego artystycznego dorobku. Przedszkolaki zapoznały się z biografią i dziełami Matiss’a, by później samodzielnie stworzyć własną zachwycają barwami wycinankę.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close