Kiedy dziecko kończy trzeci rok życia, wielu rodziców niejako automatycznie podejmuje decyzję o zapisaniu pociechy do przedszkola. Wynika to także z konieczności zapewnienia dziecku opieki na czas pracy rodziców. Pytanie brzmi, czy ukończenie przez malucha trzech lat powinno być czynnikiem decydującym o tym, kiedy posłać dziecko do przedszkola?

Zanim zdecydujesz – obserwuj

Faktem jest, że generalnie rodzice mają tendencję do bezkrytycznego wychwalanie swojej pociechy. Nie jest to złe, ale nie powinno stać się dla troskliwego rodzica wyznacznikiem postępowania z własnym maluchem. Trzyletnie dzieci to indywidualiści – jedne w tym wieku doskonale rysują, inne z trudem trzymają kredkę, za to fantastycznie radzą sobie z bogatym słownictwem.

Dlatego trzeba koniecznie pamiętać, że każde dziecko ma swój indywidualny rytm rozwoju, a tym samym zupełnie inaczej przebiega u każdego z nich rozwój społeczny. To właśnie on określa gotowość do pójścia do przedszkola. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziecko będzie w stanie zaakceptować dłuższą nieobecność bliskich osób, a także czy potrafi samodzielnie lub z niewielką pomocą wykonać podstawowe czynności tj. zdejmowanie bielizny czy jedzenie. Nie można wychodzić z założenia, że wszystkich tych rzeczy dziecko nauczy się w przedszkolu – wprost przeciwnie, jeśli dotychczas nie opanowało pewnego zakresu codziennych aktywności, narazimy go wyłącznie na gigantyczny stres. Zaobserwujmy także jakie relacje pociecha nawiązuje z rówieśnikami, czy potrafi dzielić się zabawkami i wykazuje odrobinę empatii. Jeżeli tak, to maluch jest gotowy na pójście do przedszkola. Jak nie, wówczas optymalnym rozwiązaniem jest konsultacja z wykwalifikowanym pedagogiem, najlepiej z pracownikiem placówki, do której chcemy zapisać naszą pociechę.

Warto jednak pamiętać o kwestiach legislacyjnych. Otóż zgodnie z zapisami tzw. ustawy przedszkolnej (Dz.U. 2013 poz. 827) od września 2017 roku trzylatki uzyskują prawo do edukacji przedszkolnej. W praktyce oznacza to, że każdy trzylatek będzie miał ustawowo zagwarantowane miejsce w państwowej placówce wychowania przedszkolnego – zadba o to gmina. Poza tym miejsca mogą być również zagwarantowane w placówkach niepublicznych. Stanie się tak wówczas, gdy taka placówka na własny wniosek i po spełnieniu określonych warunków zostanie włączona do sieci placówek wychowania przedszkolnego na terenie danej gminy.