Przygotowując dziecko do pójścia do przedszkola należy przede wszystkim pamiętać, że nie ma jednej recepty na sukces. Dzieci niezwykle różnią się od siebie – niektóre będą zachwycone perspektywą spotkania rówieśników, z kolei inne będą czuć strach przed nowym i nieznanym miejscem. Każdy taki przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Faktem jest, że przedszkole to nowe miejsce, nowi opiekunowie i rówieśnicy, a także – co jest najważniejsze – nowe aktywności oraz obowiązki. Dzieci, szczególnie te młodsze, nie potrafią zwizualizować sobie zmian, jakie zajdą w ich życiu i często nie rozumieją, lub rozumieją opacznie, co się z nimi stanie w najbliższej przyszłości. Tłumaczenie nie zawsze jest wystarczające, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku skorzystanie z zajęć adaptacyjnych. Maluch przekona się na własne oczy, jak wygląda przedszkole i z czym wiąże się uczęszczanie do niego, dzięki czemu będzie zdecydowanie mniej zestresowany.

Oczywiście nigdy nie powinno się mówić do dziecka, że idzie do przedszkola za karę. Co więcej, jakikolwiek stres, który będzie dotyczył rodziców, z pewnością udzieli się maluchowi. Dlatego decyzję umieszczenia dziecka w przedszkolu na przykład w sytuacji rozwodu rodziców czy długotrwałej choroby powinno się skonsultować ze specjalistą.

Dobrze jest również pamiętać o dojrzałości psychoruchowej malucha. Im bardziej samodzielny, tym lepiej dla niego i otoczenia. Umiejętności współpracy z wychowawcami i rówieśnikami, samodzielnego jedzenia czy dbania o elementarną higienę z pewnością ułatwią przedszkolakowi adaptację do nowego otoczenia.

Ponadto pamiętajcie Państwo, że Wasze pociechy trafiają pod skrzydła wykwalifikowanych pedagogów, których wiedza i umiejętności z pewnością zniwelują stres dziecka związany z rozpoczęciem wczesnoszkolnej edukacji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close