Specjaliści mówią, że uzdolnienia dzieci zaczynają się kształtować tak naprawdę dopiero około dziesiątego roku życia. Wcześniej mówi się głównie o predyspozycjach, które w przyszłości sprawią, że w określonej dziedzinie maluch będzie lepszy od innych. Mogą to być zdolności matematyczne, artystyczne, muzyczne, językowe, ruchowe – poprawne ich określenie zależy od tego, jak wygląda zachowanie malucha przy wykonywaniu danej czynności.

Wyznaczniki talentu

Posiadając uzdolnienia w danym kierunku, nasze dziecko będzie osiągało lepsze wyniki na danym polu, niż jego rówieśnicy. Mocne skoncentrowanie się na danej czynności, na przykład malowaniu obrazka, czytaniu, obserwowaniu zwierząt lub tańczeniu oznacza, że dziecko czerpie z tego dużą frajdę. Jak wiadomo, przyjemność jest najlepszą motywacją, dlatego bardzo możliwe, że to właśnie na danym obszarze nasze dziecko powinno realizować się, również w sposób zawodowy.

Możemy wspierać rozwój malucha poprzez zapisanie go na dodatkowe zajęcia lub kupienie niezbędnych materiałów i przyrządów potrzebnych do realizowania talentu, będącego tak naprawdę dopiero w zalążku. O zdanie zapytać możemy również inne osoby przebywające na co dzień w otoczeniu dziecka, w tym przede wszystkim nauczycielki lub przedszkolnych pedagogów.

Jeżeli natomiast nasza pociecha nie wykazuje większego zainteresowania żadną z czynności, warto jest mu pomóc, na przykład zabierając na próbne zajęcia o danym charakterze lub próbując samemu rozpocząć z nim tematyczną zabawę, która ułatwi odkrycie jego zdolności.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close