W styczniu Naukowcy zdawali egzamin na biały pas z judo. Trener #SzymonWilczynski z #ipponjudo przeprowadził skrupulatnie egzamin, który udało się wszystkim zdać. 👏

Brawa i wielkie gratulacje dla naszych dzielnych przedszkolaków 👏👏👍👍

Poniżej wymagania na 6 kyu:

1. Składanie judoki, wiązanie pasa, pojęcie Uke i Tori,

2. Rei ho

3. Shizen tai

4. Ukemi

5. Kumi kata

6. Happo No kuzushi

7. Katame waza

Sztu­ki wal­ki dla dzie­ci – za­le­ty i ko­rzy­ści

Walka na niby to jeden z ulubionych i najczęstszych dziecięcych figli. Rzecz jasna, by pozostała jedynie niewinną zabawą nie może przekraczać pewnych granic. Wielu rodziców obawia się, że trening sztuk walki może wyzwalać w dzieciach pokłady skrywanej agresji. Prawda jest jednak diametralnie inna: takie zajęcia pozwalają dzieciom ćwiczyć panowanie nad swoją siłą i samokontrolę. Każdy ze wspomnianych sportów uczy, by w miarę możliwości unikać konfliktów. Do opanowania tajników karate, judo czy kung-fu potrzeba wiele dyscypliny, koncentracji oraz wytrzymałości. U podstaw filozofii wszystkich sztuk walki leży zasada szacunku dla przeciwnika. Rodzice mogą więc odetchnąć w spokoju, a następnie rozważyć szereg korzyści dla rozwoju psychicznego i ruchowego, które trening samoobrony może przynieść ich dziecku. Należą do nich m.in.:

  • polepszenie funkcji motorycznych: zwinności i koordynacji
  • udoskonalenie zdolności kognitywnych: uważności i koncentracji
  • hartowanie charakteru: samokontroli, dyscypliny i pewności siebie

Trening sztuk walki angażuje konkretne grupy mięśniowe, a w szczególności prostowniki grzbietu i mięśnie głębokie brzucha, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Dzięki temu dzieci uczą się poruszać, a także stać, siedzieć i chodzić w bardziej kontrolowany sposób przez co wykształcają dobre nawyki dla zdrowego kręgosłupa. Znaczącą rolę we wszystkich sportach walki odgrywa również prawidłowe napięcie mięśni. A ćwiczenia ukierunkowane na nie poprawiają jednocześnie zmysł równowagi oraz koordynację wzrokowo-ruchową, dzięki temu twoja pociecha może upiec kilka pieczeni na jednym ogniu.

__________

Czy wiesz, że…

W walce judoka próbuje osiągnąć następujący cel: rozłożyć przeciwnika na łopatki, tak by nie zadać mu żadnych obrażeń. Łagodność tego sportu zawarta jest w samej jego nazwie, która oznacza „sztukę miękkości” lub „drogę ustępowania”.

__________

U podstaw każdego treningu sztuk walki leżą wartości kodeksu honorowego, a wśród nich: uprzejmość, wzajemny szacunek, pokora i dyscyplina. Uczący judo czy karate zwracają uwagę m.in. na to, by podopieczni rozwijali uznanie do samego siebie, które pomaga w godny sposób przyjmować zarówno zwycięstwa jak i porażki. Trening technik samoobrony wykształca u kilkulatków umiejętność lepszego radzenia sobie w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach.  Nieśmiałe i skryte dzieci uczą się pewności siebie i wiary we własne możliwości. Jednocześnie dowiadują się, jak przyjmować odpowiedzialność za własne zachowanie oraz odkrywają, że przemoc nigdy nie jest dobrym wyjściem. Sztuki walki w dobitny sposób pokazują, że każde użycie siły niesie za sobą nieodwracalne konsekwencje. Dzięki temu, lekcje samoobrony mogą stać się ważnym krokiem w rozwoju empatii i kompetencji społecznych twojej pociechy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close