W styczniu Naukowcy zdawali egzamin na biały pas z judo. Trener #SzymonWilczynski z #ipponjudo przeprowadził skrupulatnie egzamin, który udało się wszystkim zdać.
Brawa i wielkie gratulacje dla naszych dzielnych przedszkolaków
Poniżej wymagania na 6 kyu:
1. Składanie judoki, wiązanie pasa, pojęcie Uke i Tori,
2. Rei ho
4. Ukemi
5. Kumi kata
6. Happo No kuzushi
7. Katame waza
Sztuki walki dla dzieci – zalety i korzyści
Walka na niby to jeden z ulubionych i najczęstszych dziecięcych figli. Rzecz jasna, by pozostała jedynie niewinną zabawą nie może przekraczać pewnych granic. Wielu rodziców obawia się, że trening sztuk walki może wyzwalać w dzieciach pokłady skrywanej agresji. Prawda jest jednak diametralnie inna: takie zajęcia pozwalają dzieciom ćwiczyć panowanie nad swoją siłą i samokontrolę. Każdy ze wspomnianych sportów uczy, by w miarę możliwości unikać konfliktów. Do opanowania tajników karate, judo czy kung-fu potrzeba wiele dyscypliny, koncentracji oraz wytrzymałości. U podstaw filozofii wszystkich sztuk walki leży zasada szacunku dla przeciwnika. Rodzice mogą więc odetchnąć w spokoju, a następnie rozważyć szereg korzyści dla rozwoju psychicznego i ruchowego, które trening samoobrony może przynieść ich dziecku. Należą do nich m.in.:
- polepszenie funkcji motorycznych: zwinności i koordynacji
- udoskonalenie zdolności kognitywnych: uważności i koncentracji
- hartowanie charakteru: samokontroli, dyscypliny i pewności siebie
Trening sztuk walki angażuje konkretne grupy mięśniowe, a w szczególności prostowniki grzbietu i mięśnie głębokie brzucha, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Dzięki temu dzieci uczą się poruszać, a także stać, siedzieć i chodzić w bardziej kontrolowany sposób przez co wykształcają dobre nawyki dla zdrowego kręgosłupa. Znaczącą rolę we wszystkich sportach walki odgrywa również prawidłowe napięcie mięśni. A ćwiczenia ukierunkowane na nie poprawiają jednocześnie zmysł równowagi oraz koordynację wzrokowo-ruchową, dzięki temu twoja pociecha może upiec kilka pieczeni na jednym ogniu.
__________
Czy wiesz, że…
W walce judoka próbuje osiągnąć następujący cel: rozłożyć przeciwnika na łopatki, tak by nie zadać mu żadnych obrażeń. Łagodność tego sportu zawarta jest w samej jego nazwie, która oznacza „sztukę miękkości” lub „drogę ustępowania”.
__________
U podstaw każdego treningu sztuk walki leżą wartości kodeksu honorowego, a wśród nich: uprzejmość, wzajemny szacunek, pokora i dyscyplina. Uczący judo czy karate zwracają uwagę m.in. na to, by podopieczni rozwijali uznanie do samego siebie, które pomaga w godny sposób przyjmować zarówno zwycięstwa jak i porażki. Trening technik samoobrony wykształca u kilkulatków umiejętność lepszego radzenia sobie w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach. Nieśmiałe i skryte dzieci uczą się pewności siebie i wiary we własne możliwości. Jednocześnie dowiadują się, jak przyjmować odpowiedzialność za własne zachowanie oraz odkrywają, że przemoc nigdy nie jest dobrym wyjściem. Sztuki walki w dobitny sposób pokazują, że każde użycie siły niesie za sobą nieodwracalne konsekwencje. Dzięki temu, lekcje samoobrony mogą stać się ważnym krokiem w rozwoju empatii i kompetencji społecznych twojej pociechy.
Najnowsze komentarze