Co robią dzieci w #przedszkolegalaktykadzieci# w dniu Świętego Patryka? Otóż Pani Iza przygotowała dla nich mnóstwo atrakcji związanych z tym ulubionym świętem dzieci w Irlandii.🍀

W Irlandii dzieci ubierają się w tym dniu na zielono, składają sobie nawzajem życzenia, ozdabiają domy i szkoły koniczynkami, tęczami, garnuszkami ze złotem, który jest skarbem wróżki Leprekona i noszą zielone kapelusze.🍀🌈

W dniu dzisiejszym, na zajęciach języka angielskiego nasze przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących Irlandii a także poznały małego skrzata o imieniu Leprechaun. 🧙‍♂️🍀😃Dzieci bawiły się przy dźwiękach irlandzkiej muzyki oraz wykonały pracę plastyczną przy użyciu farb oraz widelców.🌈🍀🧙‍♂️. Na koniec każde dziecko dostało złotą czekoladową monetę 🙂

What do children do in #kindergartenalaktykadzieci # on St. Patrick’s Day? Well, Mrs. Iza has prepared a lot of attractions for them related to this favorite children’s holiday in Ireland.In Ireland, children dress in green on this day, send greetings to each other, decorate homes and schools with clovers, rainbows, pots of gold, which is the treasure of Leprechaun, and wear green hats.Today, during the English language classes, our preschoolers had the opportunity to learn many interesting facts about Ireland and also met a little gnom named Leprechaun. 🧙‍♂️🍀😃

The children played to the sounds of Irish music and made art work using paints and forks. At the end, each child got a gold chocolate coin.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close