Dodatkowe zajęcia potrafią przynieść dużo korzyści, oczywiście pod warunkiem, że nasze dziecko czerpie z nich przyjemność. Do klasycznych przykładów zajęć oferowanych najmłodszym należy rytmika. Prowadzona jest ona przez wykwalifikowany personel przy akompaniamencie muzyki.

Jakie korzyści daje rytmika?

Zajęcia z rytmiki polegają na grupowym tańczeniu lub poruszaniu się w rytm muzyki, śpiewaniu piosenek i oglądaniu instrumentów. Podczas pierwszych zajęć dzieci są zazwyczaj wprowadzane w świat muzyki poprzez zaznajomienie ich z takimi pojęciami jak nuta, klucz wiolinowy czy pięciolinia. Dzieci poznają również różne gatunki muzyki oraz instrumenty.

Zajęcia z rytmiki mają na celu pobudzenie rozwoju lub polepszenie umiejętności malucha związanych z koordynacją ruchową oraz prawidłową postawą ciała. Z kolei bodźce pochodzące z melodii przyczyniają się do rozwoju słuchu i pamięci muzycznej.

Grupowa forma zajęć sprzyja interakcjom z otoczeniem, zachęca malucha do nawiązywania nowych kontaktów i lepszego odnajdywania się wśród rówieśników. Podczas zajęć dzieci naśladują ruchy osoby prowadzącej, reagują na określone znaki, co uczy ich współpracy. Nie mówiąc już o tym, że dawka ruchu każdego dnia jest dla dzieci nie tyle co dobra, lecz wręcz niezbędna.

Jeżeli do tego dołączymy obecność muzyki, otrzymujemy prosty przepis na zrównoważony rozwój malucha, zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej.