Dzieci różnią się od siebie tempem rozwoju, dlatego do określenia, czy dany maluch rozwija się prawidłowo, należy posiadać odpowiednią wiedzę. Choć jest to kwestia dość indywidualna, to dzięki zbiorowi umiejętności zazwyczaj przyporządkowywanych dziecku w danym wieku wiemy, na jakich polach możemy obserwować postępy naszej pociechy.

Umiejętności małego przedszkolaka

Charakterystyczną cecha rozwoju trzylatka jest ciągłe zainteresowanie otoczeniem. Dlatego maluch zadaje wiele pytań, które konstruuje w dość poprawny sposób. Jego pamięć rozwija się, dzięki czemu jest w stanie opowiadać krótkie bajki lub recytować wierszyki. Posiada zakres słów odpowiedni do tego, aby móc budować proste zdania. W pełni rozumie polecenia, zna nazwy części ciała oraz przedmiotów z codziennego otoczenia, ale może mieć problem z wymawianiem trudniejszych głosek lub przestawianiem sylab w wyrazach.

Maluch w wieku trzech lat wykazuje coraz większą samodzielność – potrafi już sam posługiwać się sztućcami, do tego zaczyna dbać o swoją toaletę. Posiada umiejętność skupiania się, dlatego z uwagą śledzi fabułę bajek oraz tworzy pierwsze rysunki lub konstrukcje z klocków. Rozwija także swoje zdolności manualne i koordynację poprzez aktywności plastyczne oraz techniczne.

Staje się również coraz bardziej żywy, dużo się rusza, skacze, biega, nie ma problemów ze złapaniem równowagi. Z chęcią przebywa na placu zabaw. Dostrzega również, ile frajdy sprawia zabawa z rówieśnikami, nawiązuje z nimi pierwsze kontakty i okazuje uczucia takie jak sympatia czy współczucie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close